گالری تصاویر
اطلاعیه ها
ابراز تاسف سخنگوی وزارت امور خارجه از حادثه کشته شدن شماری از مردم بی گناه در کالجی
سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف عمیق از حادثه کشته شدن شماری از مردم بی گناه در کالجی در شهر کرچ شبه جزیره کریمه با بازماندگان و خانواده های داغدار این واقعه تلخ و غم انگیز ابراز همدردی کرد
 ١٦:٤٧ - پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ملاقات کارشناس دیپلماسی عمومی با رئیس کتابخانه ملی بلاروس
ملاقات کارشناس دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک با رئیس کتابخانه ملی بلاروس و بازدید از بخش های مهم این کتابخانه
 ١٦:٣٦ - پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
رتبه برتر ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا در ۲۰۱۷
بعد از خروج از برجام، کشورهای دیگر آمریکا را شریک خود نمی‌بینند
سفیر ژاپن: شرکت‌های ژاپنی همچنان در ایران خواهند ماند
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
گذرنامه و مهر خروج

اصل33 قانون اساسی : هیچ کس را نمی توان از محل اقامت خود تبعید کرد یا از اقامت در محل مورد علاقه اش ممنوع یا به اقامت در محلی مجبور ساخت ، مگر در مواردی که قانون مقرر می دارد.

تبصره ذیل ماده 5 قانون گذرنامه : در مواردی که افرادی فاقد گذرنامه و یا مدارک مسافرت برای مراجعه به ایران باشند در صورتی که تابعیت ایرانی و یا ایرانی بودن آنان محرز شود با رعایت ماده 20 این قانون مکلفند برگ بازگشت به ایران را از ماموریت های سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارجه دریافت نمایند. ضوابط تشخیص و ایرانی بودن این قبیل اشخاص به موجب آیین نامه اجرایی این قانون تعیین خواهد شد.


ماده 20 قانون گذرنامه : به ایرانیانی که به کشور مراجعت می کنند و فاقد گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه باشند و یا اینکه مدت اعتبار آن اسناد منقضی شده باشد به شرط آنکه تابعیت ایرانی آنها مسلم باشد برگ بازگشت که فقط برای بازگشت به ایران معتبر است داده می شود.


تبصره : برگ بازگشت از طرف مقامات سیاسی و کنسولی در خارج از کشور به طور رایگان صادر می شود و در مرز از دارنده آن اخذ می گردد.


مدارک لازم :
- حضور داوطلبانه متقاضی و ارایه اصل شناسنامه جديد (عکسدار برای افراد 15 سال به بالا) یا کارت شناسایی ملی یا گواهینامه رانندگی یا کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه جدید.

-چنانچه همسر و فرزند(ان) متقاضی نیز درخواست مراجعت به کشور را داشته باشند ، با ارایه مدرک شناسایی معتبر و عکس به عنوان همراه در برگ عبور مورد تقاضا درج خواهند شد.

- تکمیل فرم رضایتنامه رسمی همسر برای خانم های دارای همسر ایرانی و تکمیل فرم رضایتنامه رسمی پدر یا ولی برای افرادی که سن آنها کمتر از 18 سال می باشد. (این رضایتنامه که در سامانه تاک انجام می پذیرد اصل آن به همسر و فرزندان تحویل می گردد تا بعد از ورود به کشور مشکلی برای اخذ گذرنامه و مجوز خروج از کشور نداشته باشند.)

- ارائه بلیط سفر تائید شده و یا گواهی مبنی بر رزرو جا.

-  تکمیل و امضای یک نسخه پرسشنامه درخواست صدور برگ عبور فرم شماره 6

-  شرح حال کتبی از هنگام خروج از ایران تا هنگام درخواست برگ عبور

- یکقطعه عکس به اندازه 35*45 میلیمتری جديد و يکنواخت (تمام رخ با زمينه سفید , بدون کلاه , عينک و شال گردن/ خانمها با حجاب کامل.

-  اصل کارت یا برگ اقامت/ گذرنامه یا سند مسافرت خارجی/ کارت هویت کشور محل اقامت/ مخالفت با پناهندگی/ حکم اخراج از کشور محل اقامت/ …

-  تکمیل و ارایه اظهاریه بقاء به تابعیت ایرانی برای دارندگان مدارک تابعیت خارجی(فرم شماره 3) و یا اعلام ندامت از پناهندگی برای متقاضیان و یا دارندگان اقامت پناهندگی(فرم شماره 4)

-اصل گذرنامه متقاضی در صورت موجود بودن.

-  افرادی که با داشتن گذرنامه به دلیل پایان اعتبار آن درخواست صدور برگ عبور جهت مراجعت به کشور را دارند با موافقت نمایندگی جهت آنان برگ عبور صادر و اصل گذرنامه اخذ و توسط بخش کنسولی برای اداره کل گذرنامه نیروی انتظامی ارسال خواهد شد.

- جهت افرادی که فاقد مدرک شناسایی عکس دار ایرانی و معتبر باشند ، برگ عبور صادر نخواهد شد.

توضیح:
الف- شناسنامه و یا دیگر مدارک شناسایی ایرانی متقاضی و همراهان می بایست معتبر باشد.
ب - چنانچه هر یک از مندرجات شناسنامه و یا دیگر مدارک شناسایی مخدوش ، پاک شده ، لاک گرفته ، آبدیده، تغییر یافته يا دارای هرگونه اشکال باشد صدور برگ عبور تا رفع اشکال به تعويق خواهد افتاد.
پ - متقاضی صدور برگ عبور می بایست نسبت به تکمیل ، امضاء و ارایه1 نسخه پرسشنامه درخواست صدور برگ عبور ( فرم شماره 6) به صورتی دقیق ، کامل ، خوانا و به زبان فارسی اقدام نماید.

ت- متقاضی صدور برگ عبور می بایست نسبت به ارایه شرح حال کتبی خود (و همراهان) که حاوی مشخصات شناسنامه ای ، نحوه و تاریخ خروج از ایران ، مشخصات کشورهایی که در آنها اقامت داشته، نحوه و تاریخ ورود به کشور محل اقامت و علت درخواست برگ عبور می باشد را آماده و پس از امضاء همراه دیگر مدارک تحویل نماید.
ث- برگ عبور فقط برای بازگشت به ایران صادر می شود . برای مسافرت به دیگر کشورها اعتبار ندارد.
ج - مدت اعتبار برگ عبور فقط 20 روز است.
چ - به ایرانیانی که قصد دارند با دریافت برگ عبور به ایران مسافرت و دوباره به کشور محل اقامت خود مراجعت نمایند ، اکیداً توصیه می شود تا با تکمیل و ارایه مدارک لازم نسبت به اخذ گذرنامه حاوی مجوز خروج از کشور بجای برگ عبور اقدام نمایند.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران