گالری تصاویر
اطلاعیه ها
رییس جمهور: مقاومت کشورهای عضو اوپک شکستی دیگر را برای آمریکایی ها رقم زد
دکتر روحانی در جلسه امروز هیئت وزیران که ریاست آن را برعهده داشت، پس از استماع گزارش وزیر نفت از اجلاس اخیر اوپک گفت:
 ١٤:١١ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٤:١٠ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توافق فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه ایران
قاسمی: سفیر ایران در چین تعیین شد
لاریجانی: جنگ‌های منطقه‌ای نشان داده شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
همکاری‌های دوجانبه

روابط کنونی ایران و بلاروس در حوزه سیاسی روابطی خوب و مبتنی بر احترام متقابل بوده لیکن سطح روابط اقتصادی همپای این روابط پیش نرفته است که بایستی تلاش نمود با تمسک به روشهای مختلف و یافتن زمینه های بیشتر همکاری پیشرفت آن را بیشتر و همچنین متوازن تر نمود، بنحوی که منافع دوکشور و دو ملت را بنحو بهتری تامین نماید. اجرایی نمودن توافقات چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور در آینده در ماه ژانویه در تهران می تواند به این خواسته طرفین جامه عمل بپوشاند. 

حوزه انرژی:  

انرژی یکی از حوزه های جدید همکاری بین ایران و بلاروس است. اگر چه سالها قبل دو کشور در حوزه اکتشاف و استخراج همکاری مشترکی را آغاز نمودند که بنا به دلایلی ناتمام ماند ولی با تلاش های صورت گرفته مذاکرات بین جمهوری اسلامی اسلامی و جمهوری بلاروس در زمینه همکاریهای نفتی ادامه دارد. با توجه به جدیت طرفین کارگروه نفتی مشترکی بین دو کشور تشکیل گردیده تا زمینه های مختلف امکان همکاری و توسعه روابط در این حوزه از سوی طرفین بررسی و مورد مذاکره قرار گیرد. در همین راستا تا کنون دو محموله نفت ایران توسط بلاروس خریداری شده و در سال 2017 به بلاروس تحویل داده شده است.جمهوری اسلامی ایران همکاری نفتی با جمهوری بلاروس را منحصر در زمینه فروش نفت خام نمیبیند و بر این باور است که با توجه به ظرفیتهای موجود دو کشور امکان طراحی اشکال جدیدی از همکاری در حوزه های نفت، پتروشیمی و سایر بخش های حوزه انرژی  وجود دارد. ایران به دنبال همکاریهای بلند مدت و مداوم نفتی با بلاروس است و با توجه به سابقه دیرینه روابط با بلاروس استفاده از ظرفیتهای طرفین در زمینه های نفتی  موجب تقویت مناسبات تجاری و اقتصادی مشترک خواهد شد. در ماههای اخیر مذاکراتی برای تولید مشترک محصولات پتروشیمی بین طرفین صورت گرفته که در صورت حصول نتیجه میتواند مکمل همکاریهای نفتی دو کشور باشد.

ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا:

توافقنامه ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای بلاروس و ایران که هر دو در صدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی میباشند یک برنامه تمرینی بسیار خوبی خواهد بود. همکاری ایران و اتحادیه به تحرک بیشتر و گسترش همکاریها در کریدور بین المللی اقیانوس هند- خلیج فارس- دریای سیاه منجر خواهد شد. افزایش همکاریها در کریدور شمال –جنوب نیز با توجه به امضای این توافقنامه پیش بینی میشود.

کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع 20 میلیون کیلومتر مربع و 183 میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش خود دارند. صادرات اتحادیه در سال 2016 به دنیا 366 میلیارد دلار بوده که از این رقم سهم ایران 1/2 میلیارد دلار بوده است. گمرک ایران حجم تبادلات تجاری ایران و اتحادیه را در سال 1396 را رقم 5/1 میلیارد دلار اعلام نموده که سهم صادرات ایران 730 میلیون دلار و صادرات اتحادیه اوراسیا 760 میلیون دلار ذکر گردیده است.

در اردیبهشت ماه سال 1397 گذشته ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی موافقنامه موقت در خصوص ایجاد منطقه آزاد تجاری را امضا کردند.ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی سند موافقتنامه موقت در خصوص ایجاد منطقه آزاد تجاری را در حاشیه همایش اقتصادی آستانه در قزاقستان به امضا رساندند.این مرحله اول ایجاد منطقه آزاد تجاری دائم بین ایران و این اتحادیه است. این توافق کاهش و یا لغو تعرفه‌های وارداتی را برای فهرستی از اقلام را برای طرفین در بر میگیرد.این توافقنامه ظرفیت افزایش حجم تبادلات تجاری طرفین به چند برابر رقم کنونی را می دهد. این رقم در سال2017 میلادی 2.7 میلیارد دلار بوده است.بنا به اعلام وزیر بازرگانی کمیسیون اقتصادی اوراسیا موافقتنامه امضا شده یک میلیارد دلار از حجم روابط طرفی را در بر میگیرد.

دسترسی ایجاد شده برای اتحادیه اوراسیا در بازا ایران : غلات، گوشت (گوشت گاو و گوسفند)، کره، شیرینی و شکلات، محصولات دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی، چوب، تراکتور واتوبوس، الیاف سنتیتک، کاغذ، مصنوعات فلزی و متالوژی

دسترسی ایجاد شده برای ایران در بازار اوراسیا :میوه و سبزیجات، آجیل و خشکبار، مواد غذایی، فراوده های نفتی و پتروشیمی،مصالح ساختمانی و محصولات نساجی، شیلات

میزان تخفیف ارائه شده 25 تا 100 درصد است.

میانگین تخفیف ارائه شده ایران به اتحادیه اوراسیا از 25 به 15 کاهش یافته است. متقابلا اتحادیه اوراسیا بصورت میانگین تخفیف تعرفه ای کالاها به ایران را از 8 به 3 کاهش داده است. در کل ایران تعرفه های ارائه شده به اوراسیا را 35 درصد کاهش داده و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در کل 65 درصد تعرفه ها را برای ایران کاهش داده است.

کارگروه های همکاری تخصصی:

با توجه به تشکیل کارگروه های مختلف مشترک بین دو کشور در حوزه های نفتی، صنعتی، کشاورزی و اقدامات مشترک در حوزه های بهداشت و دارو و فعالیتهای بانکی و برگزاری جلسات برخی این کارگروه ها در حال حاضر شاهد نتایج در برخی از حوزه ها هستیم. تاکنون نشست های مختلف کارگروه های علمی فناوری، انرژی، صنعتی، کشاورزی، بانکی و دارو و تجهیزات پزشکی دو کشور در تهران و مینسک برگزار گردیده و طرفین مشغول انجام نتایج حاصل از آنها میباشند. در این زمینه کارگروه انرژی، بانکی و دارویی نتایج بسیار خوبی حاصل شده و در حوزه کارگروه کشاورزی نیز تصمیم سفر هیات سازمان دامپزشکی و انرژی اتمی ایران به بلاروس برای ارزیابی گوشت تولید شده در این کشور اجرا گردید. در طول سال 2017 حجم مبادلات تجاری طرفین چند برابر بیشتر از دوره مشابه گذشته بوده و این رقم بیانگر نتیجه بخش بودن برنامه ریزی های مشترک و اراده طرفین برای پیشبرد مناسبات میباشد. البته با در نظر داشتن نقشه راه توسعه روابط دو کشور در سال های 2018 و 2019 برنامه های مشترک با دقت برای اجرایی شدن چشم اندازهای ترسیم شده در حال انجام است. واقعیت امر این است که دو کشور در حوزه های بسیاری ظرفیتهای قابل عرضه و استفاده توسط طرف مقابل را دارا هستند که در صورت تبیین دقیق امکانات و نیازها حجم تبادلات به سطحی بسیار فراتر از وضعیت فعلی خواهد رسید.

چهاردهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و بلاروس:

در چهاردهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که در اواخر ژانویه برگزار گردید، شرکت ایران خودرو و یونیسون بلاروس قراردادی برای تولید مشترک 1000 دستگاه خودرو دنا و دنا پلاس در بلاروس به امضا رساندند. خودروی دنا جدیدترین محصول خانواده ایران خودرو میباشد. طبق این تفاهم نامه تعداد  خودروهای تولید مشترک طی دوره پنج ساله به 5000 دستگاه خواهد رسید. امیدواریم قبل از پایان سال 2018 مجددا نسل جدید خودروهای ایرانی را در بلاروس مشاهده کنیم. در قراردادی دیگر در حاشیه این کمیسیون کارخانه بل کامون ماش و سام سبز خودرو ایران برای تولید مشترک الکتروبوس تفاهم نامه ای را امضا نمودند. با توجه به مشکل آلودگی هوا در اکثر کلانشهرهای ایران و همچنین سیاستهای دولت برای استفاده از ناوگان خودروهای عمومی با انرژی های پاک، خودروهای عمومی برقی نقش قابل توجهی در ناوگان عمومی خودروهای شهری ایران خواهند داشت. در همین راستا تفاهم نامه دیگری بین کارخانه ماز بلاروس و آذهایتکس ایران برای تولید مشترک اتوبوس و کامیون به امضا رسیده است. در طرح کلی نوسازی ناوگان خوروهای سنگین در ایران ظرفیت قابل توجه 3000دستگاه به شرکت آذهایتکس اختصاص داده شده که با تلاشهای این دو مجموعه برای تامین منابع بانکی وام این خودروها زمینه ها برای اجرای طرح در حال آماده سازی است.

صادرات و واردات:

در سال 2017 برای اولین بار حجم صاردات ایران به بلاروس در برابر صاردات بلاروس به ایران افزایش پیدا کرد. گرچه بخش اعظم این افزایش به فروش دو محموله نفت ایران به بلاروس مربوط میشود ولی تلاش ها برای جهت دهی به حضور فعال و اثرگذار تجار و بازرگانان دو کشور در حوزه های مورد نیاز طرف مقابل ادامه خواهد داشت. برای افزایش صادرات کالاهای ایرانی به بلاروس در گذشته اقداماتی صورت پذیرفته و در حال حاضر نیز در این زمینه معرفی نمایشگاه های فصلی، تخصصی و عمومی را به تجار و بازرگانان ایرانی ادامه دارد.  از سوی دیگر میبایست تجار بلاروسی را هم تشویق به شرکت در نمایشگاههای برگزار شده در ایران نمود تا خود از نزدیک با تنوع و کیفیت کالاهای تولیدی در کشور ایران آشنا شوند و در نهایت امر با توجه به مقایسه کالاهای ایران و دیگر کشورها از نظر رقابتی بودن تصمیم گیری لازم را بنمایند. بنظر شناخت بازرگانان بلاروس از کشور ایران زیاد نیست و میبایست با تلاش بیش از پیش این شناخت بتدریج ایجاد شده و راه همکاریهای آتی باز گردد. زمینه های مختلفی برای همکاری محافل بازرگانی و تجاری دو کشور وجود دارد. متاسفانه از ظرفیت موجود برای افزایش تبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور در بخش خصوصی و دولتی به خوبی استفاده نشده است. محصولات زیادی توسط دو کشور تولید میشوند که مورد نیاز کشور مقابل هستند. میبایست تلاش کنیم تا موانع موجود مثل نقل و انتقالات بانکی برای تسریع در امور تجاری و بازرگانی دو کشور را برطرف نماییم. مساله دیگر ارتباط مستقیم و کاهش نقشه واسطه در این میان هستند که با ارتباط مستقیم بین محافل بازرگانی دو کشور، این موضوع نیز به توسعه تبادلات تجاری ایران و بلاروس خواهد انجامید.

پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران در بلاروس:

پروژه های مختلفی بصورت مشترک توسط ایران و بلاروس در حال انجام میباشند که برخی از آنها به اتمام رسیده و برخ دیگر در حال اتمام میباشند. از پروژه های موفق میتوان به مجموعه کشاورزی و دامپروی ایسترن شیپ، مجموعه پرورش ماهی خزر فیش، مجموعه کشاورزی و پرورش دام آفتاب و مجتمع تجاری اداری دیداس پرشیا ( برست) نام برد.

 

حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس در سال 2017:

حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس در سال 2017 و مقایسه آن با سال 2016

صادرات ایران به بلاروس:

سال 2016: 6/5 میلیون دلار

سال 2017: 8/81 میلیون دلار

نرخ رشد: 14 برابر

پنج کالای اول صادراتی ایران به بلاروس:

سال 2016:

  1. پسته  2. کشمش  3.پلی اتیلن  4. خرما  5. کیوی

سال 2017:

  1. عصاره مالت، محصولات غذایی از آرد، غلات، نشاسته  2. پسته    3. کشمش  4.  خرما   5. خیار و خیار شور

صادرات بلاروس به ایران:

سال 2016:  9/48 میلیون دلار

سال 2017:  4/72 میلیون دلار

پنج کالای اول صادراتی بلاروس به ایران:

سال 2016:

  1. الیاف اکریلیک یا مداکریلیک  2. ام دی اف  3. اکریلنیتریل  4. لوازم آرایشی و بهداشتی  5.  دوربثین برای نصب روی اسلحه، پرپسکوپ

سال 2017:

الیاف  2. اکریلنیتریل  3. وسایل نقلیه موتوری  4. ام دی اف  5. اکریلیک

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران