گالری تصاویر
اطلاعیه ها
رییس جمهور: مقاومت کشورهای عضو اوپک شکستی دیگر را برای آمریکایی ها رقم زد
دکتر روحانی در جلسه امروز هیئت وزیران که ریاست آن را برعهده داشت، پس از استماع گزارش وزیر نفت از اجلاس اخیر اوپک گفت:
 ١٤:١١ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٤:١٠ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توافق فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه ایران
قاسمی: سفیر ایران در چین تعیین شد
لاریجانی: جنگ‌های منطقه‌ای نشان داده شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط دوجانبه

مناسبات مشترک ایران و بلاروس

سياسـي

دولت جمهوري اسلامي ايران پس از اعلام استقلال بلاروس از اتحاد شوروي سابق، از جمله اولين كشورهائي بود كه استقلال اين كشور را به رسميت شناخته و در اسفند 1372 (برابر با 18 مارس 1993) روابط سياسي برقرار نمود. متعاقب آن نیز سفير جمهوري اسلامي ايران در اوكراين بعنوان سفير اكروديته ج.ا.ايران در بلاروس تعيين شد.روابط سياسي دوكشور از بدو برقراري روابط دوجانبه از روند روبه رشدي برخوردار بوده و مقامات عاليرتبه دو کشور در فرصتهاي مختلف عزم و علاقمندی خود را براي توسعه همكاريهاي دوجانبه در تمامي زمينه ها اعلام نموده اند. در اولین رویداد مهم در مناسبات دوجانبه نخست وزیر وقت بلاروس در مارس 1995 از تهران بازدید کرده و در پاسخ معاون اول رئیس جمهور ایران در جولای همان سال ضمن سفر به مینسک موافقتنامه هایی را در زمینه سرمایه گذاری، تجارت، فرهنگ، حمل و نقل و همکاری نظامی با مقامات بلاروسی به امضا رساند. در همین سال اولین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور نیز امضا شد. در ادامه و در جريان اولین سفر رئيس جمهور بلاروس به جمهوری اسلامی ایران در اسفند ماه 1376، سفارت بلاروس در تهران گشایش یافته و متقابلا سفارت جمهوري اسلامي ايران در مينسك نیز در تاريخ 11 بهمن ماه سال 1379 و در جريان سفر وزير وقت امور خارجه ایران به بلاروس افتتاح گرديد.

در سال 1383 رئيس جمهور وقت ايران ضمن بازدید از این کشور با همتاي خود دیدار و مذاکره نمود. در سال 1385 رئیس جمهور بلاروس بدعوت همتاي ايراني خود برای بار دوم به ایران سفر کرده و 11 سند همكاري نیز در زمينه هاي مختلف به امضای دو طرف رسید. درچهارمین تبادل روسای جمهور بین دو کشور، رییس جمهور وقت ايران از بلاروس بازديد کرده و ضمن دیدار و گفتگو با همتای بلاروسی 10 سند همكاري ميان طرفين در اين سفر امضا گرديد. طبق برنامه  قرار است در نوبت بعدی رئیس جمهوری بلاروس به تهران سفر کند. 

طی سالهای بعدی تعاملات و تبادل هیاتهای عالیرتبه سیاسی بین دو کشور در سایر سطوح بلند پایه نیز ادامه یافت که از مهمترین آنها میتوان به بازدید وزیر خارجه ایران از بلاروس (تابستان 1385)، بازدید متقابل وزرای دفاع ( 1385و 1386)، سفر وزیر امور خارجه بلاروس به تهران (زمستان 1388)،  سفر رئیس نهاد ریاست جمهوری به بلاروس، بازدید معاون امور بین الملل رئیس جمهور از بلاروس (بهمن 1390)، سفر وزیر امور خارجه ایران به بلاروس (اسفند 1390) و حضور وزیر امور خارجه بلاروس در اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد تهران (تابستان 1391) اشاره کرد.

با آغاز دوره ریاست جمهوری آقای روحانی در سال 1392 مناسبات در حوزه های مختلف سیاسی ادامه یافت و در اولین تبادل هیات عالی رتبه سیاسی، آقای ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس در اسفند برای نوبت از تهران بازدید کرد. وزیر امور خارجه بلاروس در دی 1393  مجددا و برای سومین بار به تهران سفر کرده و با آقای محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کرد. در ادامه آقای ظریف نیز بنا به دعوت همتای بلاروسی در بهمن 1393 ضمن بازدید از مینسک با دیدار با مقامات عالیرتبه بلاروسی دیدار کرد. در جریان این سفر همچنین ساختمان جدید سفارت جمهوری اسلامی در مینسک نیز طی مراسمی با حضور وزرای امور خارجه دو کشور گشایش یافت.

مقامات عالیرتبه دو کشور علاوه بر سفرهای دوجانبه از فرصتهای نشست های چند جانبه نیز استفاده کرده و با یکدیگر دیدار داشته اند که از مهمترین آنها دیدار آقای روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و آقای لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس در حاشیه اجلاس سران شانگهای در اوفای روسیه (تابستان 1394) و چینگدائو چین (خرداد 1397)، دیدار جناب آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران با آقای آندری کوبیاکوف نخست وزیر بلاروس در حاشیه اجلاس روسای دولتهای سازمان همکاریهای شانگهای در سوچی روسیه (پاییز 1396) و نیز چندین دیدار بین وزرای امورخارجه در حاشیه اجلاسهای بین المللی قابل ذکر است.

علاوه بر موارد فوق،نشستهای مشورتی سیاسی نیز طی سالهای اخیر در سطح معاونین وزرای خارجه بطور منظم برگزار شده و در همین چهارچوب معاونین وزرای خارجه بطور مستمر در تهران و مینسک با یکدیگر رایزنی نموده اند.

روابط پارلماني

روابط پارلماني بین جمهوری اسلامی ايران و جمهوري بلاروس از همان ابتداي برقراري روابط سياسي دو كشور شكل گرفته و هم اكنون نيز از كيفيت مناسبي برخوردار مي باشد.

در اولین رویداد مهم در مناسبات پارلمانی در جريان سفر سال 1376 آقای لوكاشنكو به تهران، رئيس مجلس نمايندگان و معاون شورای جمهوري بلاروس از ايران بازديد کردند که در پاسخ رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي نيز در راس يك هيات عاليرتبه در آذر 1384 از بلاروس بازدید و با مقامات عاليرتبه اين كشور ملاقات نمود. متعاقب آن آقای بوریس باتورارئیس مجلس نمایندگان بلاروس در تیر سال 1388 به ایران سفر نمود.

در ادامه و پس از آغاز به کار مجلس نهم، آقای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در راس هیاتی در فرودین 1393 از بلاروس بازدید کرده و با مقامات عالی این کشور دیدار و مذاکره کرد. در پاسخ به این سفر، آقای میخائیل میاسنیکوویچ رئیس شورای جمهوری بلاروس (مجلس سنا) در بهمن 1395 به تهران سفر کرد و با مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران از جمله رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفتگو کرد. آقای میاسنیکوویچ همچنین در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آقای روحانی در تابستان 1396 بعنوان نماینده ویژه بلاروس حضور یافت.  

 روابط پارلمانی بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس علاوه بر روسای پارلمانی در سطوح روسای کمیسیونهای تخصصی و گروه های دوستی پارلماني نیز برقرار بوده است که آخرین مورد مربوط به سفر اعضای گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی ایران به بلاروس در شهریور 1394 بوده است. در حال حاضر ریاست ایرانی گروه دوستی پارلمانی را آقای رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و ریاست طرف بلاروسی را آقای پتر الکساندرویچ سالاویوفعضو کمیسیون صنایع، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات مجلس نمایندگان بلاروس برعهده دارند.

همکاریهای قضایی:

همکاریهای قضایی بین جمهوری اسلامی ايران و جمهوري بلاروس به موازات حوزه های سیاسی و پارلمانی برقرار شده و هم اكنون نيز تعاملات در سطوح مختلف این حوزه جریان دارد. در این راستا از مهمترین تبادل هیاتهای قضایی می توان به رييس وقت قوهقضاييه اشاره کرد که در فرودین سال 1388 در رأس هيأت عالي رتبه قضايي مركب از وزراي دادگستري، رييس سازمان بازرسي كل كشور، معاون اول و مشاور امور بين الملل، سخنگوي قوه قضاييه، رييس سازمان ثبت اسناد و املاك و معاون وزير امور خارجه ضمن بازدید ازبلاروس با رئيس جمهور، رئيس مجلس، رئيس دادگاه عالي و با مفتي مسلمانان اين كشور ديدار كرد. قبل از سفر نیز هياتهای کارشناسي قوه قضاييه و وزرای دادگستري دو طرف ضمن امضای يادداشت تفاهم همکاری قضایی پیشنویس موافقتنامه‌هاي انتقال محکومان به حبس و استرداد مجرمین بین دوکشور را نیز پاراف کردند.

در ادامه تبادل هیاتهای عالیرتبه قضایی آقای الکساندر کانیوک، دادستان کل جمهوری بلاروس مرداد ماه سال 1394 به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد و با آیت الله صادق آملی لاریجانی، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، و هیئت ایشاندیدار و گفتگو کرد.

در پاسخ به سفر دادستان کل بلاروس حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور نیز در راس هیات عالیرتبه قضایی در آذر 1395 به بلاروس سفر کرده و ضمن دیدار با الکساندر کانیوک دادستان کل، والنتین سوکالا رئیس دیوان عالی، پتر میکلاشویچ رئیس دادگاه قانون اساسی، ایوان ناسکویچ رئیس کمیته تحقیقات و بازرسی و اولگ اسلیژوفسکی وزیر دادگستری بلاروس در خصوص توسعه تعاملات قضایی بین المللی، تکمیل پایه های حقوقی و قراردادی و سایر همکاریهای دوجانبه  مذاکره نمود.  

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران