گالری تصاویر
اطلاعیه ها
متن کامل مقاله دکتر ظریف با عنوان "سیاست خارجی آمریکا در بحران"
سیاست خارجی آمریکا در بحران - پاسخ به مایک پمپئو
 ١٥:٢٩ - پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اجرای موسیقی اصیل‌ایرانی در شبکه یک تلویزیون سراسری بلاروس
موسیقی اصیل ایرانی در شبکه یک تلویزیون سراسری بلاروس و دانشگاه اقتصاد مینسک اجرا شد.
 ٢١:٤٢ - سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری مراسم جشنی به مناسبت عید سعید فطر
اجرای موسیقی گروه «سروش مولانا» دانشگاه دولتی اقتصاد بلاروس
اسقف بلاروس: مردم ایران بر فشارها غلبه می کنند
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط دوجانبه

مناسبات مشترک ایران و بلاروس

سياسـي

دولت جمهوري اسلامي ايران پس از اعلام استقلال بلاروس از اتحاد شوروي سابق، از جمله اولين كشورهائي بود كه استقلال اين كشور را به رسميت شناخته و روابط سياسي برقرار نمود و سپس سفير جمهوري اسلامي ايران در اوكراين بعنوان سفير اكروديته ج.ا.ايران در بلاروس تعيين شد.بدنبال افتتاح سفارت بلاروس در تهران در جريان سفر آقاي الكساندر لوكاشنكو رئيس جمهور اين كشور به كشورمان در اسفند ماه 1376 ، درنهايت در تاريخ 11 بهمن ماه سال 1379 و درجريان سفر وزير وقت امور خارجه كشورمان به بلاروس سفارت جمهوري اسلامي ايران در مينسك افتتاح گرديد. روابط سياسي دوكشور از بدو برقراري روابط دوجانبه از روند روبه رشدي برخوردار بوده است و در همين راستا  رئيس جمهور و مقامات عاليرتبه بلاروس در فرصتهاي مختلف آمادگي خود را براي توسعه همكاريهاي دوجانبه در تمامي زمينه ها اعلام نموده اند. در همين راستا در پاسخ به سفر سال 1376 رئيس جمهوري بلاروس به تهران،رئيس جمهور وقت ايران در سال 83 به بلاروس عزيمت و با همتاي خود مذاکره نمود. در سال 85 نيز آقاي لوكاشنكو بدعوت همتاي ايراني خود به ايران سفر نمود و 11 سند همكاري در زمينه هاي مختلف به امضاء رساند. جناب آقاي احمدي نژاد، رياست محترم جمهوري اسلامي ايران نيز در پاسخ درخرداد ماه سال 86 از بلاروس بازديد و با مقامات بلاروس ديدار و گفتگو کرد و 10 سند همكاري ميان طرفين در اين سفر امضا گرديد. در سال 87 نيز وزراي خارجه ، بازرگاني ، صنايع ،‌ ارتباطات و فناوري اطلاعات ،  معاون وزير نفت و رئيس كتابخانه ملي به جمهوري بلاروس سفر نمودند . طی سال های 88 تا 90 نیز هیأت های متعددی به دو کشور سفر کرده اند که از جمله مهم ترین شان ها می توان به سفر رییس سابق قوه قضائیه به بلاروس (بهار 1388)، سفر وزیر امور خارجه بلاروس به تهران (تابستان 1388)، سفرهای متقابل وزرای سابق صنایع دو کشور ، سفر وزیر راه و ترابری به بلاروس (بهمن 1389)، سفر وزیر بازرگانی و رییس بانک مرکزی کشورمان به بلاروس (آذر 1388)، سفر وزیر دادگستری بلاروس به تهران (اسفند 1388) سفر رییس بانک ملی بلاروس به تهران (مهر 1390) نام برد.

 روابط پارلماني

روابط پارلماني ج.ا.ايران و جمهوري بلاروس از همان ابتداي برقراري روابط سياسي دو كشور شكل گرفته و هم اكنون نيز از كيفيت مناسبي برخوردار مي باشد. بدنبال افتتاح مجلس هفتم، اعضاي جديد گروه دوستي در مجالس دو كشور برياست جناب آقاي پورفاطمي و پاولويچ تعيين و معرفي شده اند. در مجلس هشتم نیز از طرف ایران جناب آقای ابهری بعنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی معرفی شدند. شايان ذكر است در جريان سفر سال 76 لوكاشنكو به تهران، رئيس مجلس نمايندگان و معاون مجلس جمهوري بلاروس از ايران بازديد نموده و رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي نيز در راس يك هيات عاليرتبه از 29 لغايت 31 خردادماه سال 1381 از بلاروس ديدار نمودند. آذرماه سال 84 نيز جناب آقاي حداد عادل در راس يك هيات پارلماني از بلاروس ديدار و با مقامات عاليرتبه اين كشور ملاقات نمود. رئیس مجلس بلاروس نیز در تیر سال 1388 به ایران سفر نمود. علاوه بر اين گروه دوستي پارلماني ايران نيز از تاريخ 14 لغايت 18 مرداد ماه 1386 از جمهوري بلاروس بازديد و با طرف هاي بلاروسي ديدار و گفتگو نمودند . گروه دوستي پارلماني ايران پس از بازگشت به ايران طي نامه اي از طرف بلاروسي براي بازديد از جمهوري اسلامي ايران و گفتگو با طرفهاي ايراني دعوت بعمل آورد. اخيرا گروه دوستي پارلماني دو كشور معرفي و طرف ايراني مجددا آمادگي خود را براي استقبال از گروه دوستي پارلماني بلاروس اعلام نموده است . در طی سال های 1388 لغایت 1390 نیز هیأت هایی از نمایندگان مجلس طرفین در قالب هیأت های سیاسی و اقتصادی به دو کشور سفر کردند.

 روابط اقتصادي و تجاری 

در حال حاضر همکاری اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس تحت تأثیر فضای مساعد سیاسی در وضعیت خوبی قرار دارد ولی هنوز از ظرفیت های بالقوه دو کشور استفاده لازم صورت نگرفته است. همکاری های اقتصادی دو کشور بیشتر در دو بخش سرمایه گذاری و تجارت متمرکز می باشد. روابط دو جانبه اقتصادي در چهارچوب كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي و کمیته های آن پيگيري مي گردد. دهمین اجلاس کمیسیون مذکور در سال 1389 در تهران تشکیل شد. همچنین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در مینسک در سال 1389 برگزار شد. از زمان برقراری پرواز مستقیم میان تهران و مینسک (حدود 1.5 سال قبل)، فرصت بهتری برای تجار و سرمایه گذاران دو کشور برای سفر بوجود آمده است.

 

اسناد اقتصادی دوجانبه

موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقتنامه حمل و نقل بين المللي جاده اي، موافقتنامه حمل و نقل هوائی دوجانبه، موافقتنامه در مورد همکاری و کمک متقابل اداری در موضوعات گمرکی،موافقتنامه بانکی و پرداختها بین بانک مرکزی ایران و بانک ملی بلاروس، موافقتنامه فيمابين موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران و كميته دولتي تدوين استاندارد جمهوري بلاروس، موافقتنامه بازرگاني بین جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بلاروس، موافقتنامه همکاری بین ایران و بلاروس در زمینه قرنطینه گیاهی و حفظ نباتات، سند تأسیس بانک ایرانی، تفاهم نامه همکاری میان صندوق ضمانت صادرات ایران و بلاروس، تفاهم نامه های همکاریهای کشاورزی، توافقنامه همكاري بین اتاق بازرگاني و صنایع و معادن ايران و اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس؛

روابط علمی و فنآوری

 

کمیته مشترک علمی و فنآوری یکی از کمیته های زیرمجموعه کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور می باشد که چهارمین نشست مشترک آن در سال 1389 در مینسک برگزار شد. در چهارچوب فعالیت های این کمیته، پروژه های مشترک علمی بسیاری بین دو کشور منعقد شده است. همچنین با تأسیس دفتر رایزنی علمی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس، مناسبات علمی و آموزشی بین دو کشور توسعه یافته، به طوریکه بعد از آن ، هیأت های دانشگاهی دو کشور از پتانسیل های یکدیگر بازدید داشته اند و در سایه همین مراودات تا کنون بیش از 15 تفاهمنامه همکاری بین دانشگاهی به امضاء رسیده است. در سال 1389 بیش از 25 دانشجوی دوره دکترا از مربیان دانشگاه آزاد اسلامی و بورسیه های وزارت علوم ، تحقیقات و فنآوری به بلاروس آمدند که در انستیتوی های آکادمی ملی علوم بلاروس و سایر دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند. تعداد دانشجویان ایرانی در بلاروس حدود 350 نفر می باشد که تقریباً نیمی از آن ها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می کنند. اطلاعات در خصوص راهنمای تحصیل، دانشگاه ها ، مجلات علمی، کنفرانس های علمی و .... در بلاروس را می توان در پایگاه اینتر نتی رابزنی علمی به آدرس www.srib.by  دریافت کرد.

روابط  فرهنگی و هنری

 

تلاش فرهیختگانعرصه فرهنگ و هنر در جمهوری بلاروس برای هویت بخشی و باور فرهنگ خود، همچنین خونگرمی مردم فرهنگ دوست بلاروس و زمینه های فرهنگ شرقی در مردم این کشور در کنار روابط خوب فی مابین و تلاش ها و برنامه ریزی صورت گرفته از بدو تأسیس و آغاز فعالیت ها به ویژه طی چند سال اخیر با عث شده است اقدامات فرهنگی هنری مناسبی در جهت معرفی فرهنگ و هنر ایران در بلاروس صورت گیرد به نحوی که تنها در سال های 1389 و 1390 برگزاری جشنواره فرهنگ و هنر ایران توانست با حضور قریب به 100 هنرمند در حوزه های مختلف هنری و صنایع دستی، روزانه بین 8 تا 10 هزار بازدید کننده را با گوشه هایی از صنعت ، هنر و نوآوری جامعه امروز ایران آشنا سازد. همچنین برگزاری هفته فیلم ایران در نوروز سال 1390 با حضور چند تن از هنرمندان سرشناس ایرانی و برپایی چندین نمایشگاه از آثار هنرمندان ایرانی در شهرهای مختلف، شرایط آشنایی مناسبی را برای مشتاقان فرهنگ و هنر ایران فراهم آورد. اشتیاق قشرهای مختلف مردم بلاروس، به ویژه جوانان، به شناخت بیشتر ایران  و فرهنگ و ادب این سرزمین، سبب شده است تا طی 2 سال اخیر (89 و 90) بیش از 300 تن از جوانان بلاروسی در دوره های فارسی آموزان سفارت شرکت نمایند و با زبان شیرین فارسی آشنا شوند. بی تردید اشتیاق موجود و اهتمام هنرمندان دو طرف زمینه گسترش هرچه بیشتر فرهنگ و هنر و ادب را در این کشور فراهم خواهد آورد.

روابط دوجانبه فرهنگی، علمي و آموزشي دو كشور حول محورهای ذیل شکل گرفته است:

ـ برقراري ارتباط ميان نحبگان علمي، اجتماعي، هنري و فرهنگي دو كشور

ـ ایجاد ارتباطات علمی و دانشگاهی ميان نهادهاي علمي دو كشور از طريق كميسيون مشترك همكاري علمي و فني .

ـ زبان فارسی و ایران شناسی

ـ معرفی فرهنگ و هنر ایرانی ( بویژه موسیقی ـ صنایع دستی ـ سینما ) در بلاروس

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران