معرفی سفیر 

اخبار > جشن انقلاب در مینسک/ وزیر صنایع بلاروس: ایران مستقل است


  چاپ        ارسال به دوست

جشن انقلاب در مینسک/ وزیر صنایع بلاروس: ایران مستقل است

مسکو - ایرنا - ویتالی ووک وزیر صنایع و تجارت بلاروس در جشن پیروزی انقلاب اسلامی در مینسک گفت: ایران پس از انقلاب راه توسعه و پیشرفت مستقل با اتکا به خود را پیش گرفته است.

به گزارش ایرنا، همزمان با 22 بهمن و سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، روز جمعه مراسم ویژه ای در مینسک پایتخت بلاروس با حضور شماری از مقام های بلندپایه و شخصیت های این کشو، سفیران مقیم و میهمانان بلاروسی و ایرانیان برگزار شد.

مصطفی اویسی سفیر جدید ایران در بلاروس با قدردانی از حضور میهمانان گفت: انقلاب اسلامی پیروز شده به رهبری حضرت امام خمینی (ره) و با رهبری های خردمندانه حضرت آیت الله خامنه ای، منشاء تحولات عظیمی در عرصه های مختلف داخلی و بین المللی شده است. 

وی ادامه داد: دولت کنونی نیز در نزدیک به چهار سال فعالیت خود، نقش قابل توجهی را در زمینه تنش زدایی بین المللی و توسعه روابط خارجی ایفا کرده و توانسته کارنامه روشنی در حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته ای از خود برجای بگذارد. 

سفیر ایران در باره روابط مینسک و تهران نیز گفت: همکاری ها از آغاز بر مبنای اعتماد و احترام متقابل شکل گرفته و روند کلی مناسبات دو جانبه با گذشت بیش از دو دهه به صعود ادامه می دهد. 

اویسی تاکید کرد: اما روند همکاری ها در حوزه های سیاسی و اقتصادی بین ایران و بلاروس رشد لازم را نداشت که پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و اجرای رسمی توافق، بسترهای لازم برای توسعه متوازن مناسبات فراهم شده است. 

وی با اشاره به تبادل هیات های سیاسی، نشست های قضایی، پارلمانی و نیز اجلاس کمیسیون های مشترک علمی-فناوری و اقتصادی، گفت: در بهار گذشته با تصمیم رئیسان جمهوری دو کشور، نقشه راه توسعه همکاری ها تدوین و عملیاتی شد که در برگیرنده اولویت ها و حوزه های مختلف مناسبات در چند سال آینده است. 

ووک وزیر صنایع و تجارت بلاروس نیز به نمایندگی از این کشور، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران تبریک گفت.

وی در سخنرانی خود گفت: همه ما از دستاوردهای ایران پس از انقلاب اطلاع داریم و می دانیم که جمهوری اسلامی راه توسعه و پیشرفت مستقل را ادامه می دهد. 

ووک افزود: از ابتدای استقلال بلاروس (سال 1991-پس از فروپاشی شوروی)، ایران کشور ما را به رسمیت شناخت و توسعه همکاری ها را در دستور کار قرارداد. تهران و مینسک در زمینه های سیاسی دیدگاههای مشترکی دارند و در حوزه های بازرگانی، علمی، اقتصادی، فناوری و آموزشی همکاری ها را آغاز کرده ایم. 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که روند توسعه مناسبات دو کشور در دوره مسئولیت اویسی سفیر ایران در بلاروس شتاب بیشتری بگیرد.


١٣:٠٤ - دوشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٤٣٩٦٨٧    /    تعداد نمایش : ٤٥٥خروج
وزارت امورخارجه | تماس با ما | ساعات كار اداري | رواديد الكترونيك | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر