گالری تصاویر
اطلاعیه ها
رییس جمهور: مقاومت کشورهای عضو اوپک شکستی دیگر را برای آمریکایی ها رقم زد
دکتر روحانی در جلسه امروز هیئت وزیران که ریاست آن را برعهده داشت، پس از استماع گزارش وزیر نفت از اجلاس اخیر اوپک گفت:
 ١٤:١١ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٤:١٠ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توافق فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه ایران
قاسمی: سفیر ایران در چین تعیین شد
لاریجانی: جنگ‌های منطقه‌ای نشان داده شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > 39مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

39مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران

باسمه تعالی
 
روز 11 فوریه ، روز ملی جمهوری اسلامی ایران و آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. مردم  ایران روز ملی خود را در حالی گرامی می‌دارند که این انقلاب و ساختار سیاسی برآمده از آن در راستای نفی ظلم و استعمار کشورهای زیاده خواه و طرد استبداد داخلی و سرسپرده به کشورهای سلطه‌گر، قدم برداشته است. 
برقراری نظام جمهوری اسلامی به جای نظام شاهنشاهی وابسته، تحقق آزادی‌های مشروع مردم، توسعه گسترده نهادهای مردمسالاری و توسعه حق انتخاب مردم از مهمترین دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی ایران برشمرده می‌شود.        
همچنین در عرصه‌هایی چون اعطای حداکثر حقوق سیاسی به شهروندان، آزادی رسانه ها، حفظ عدالت جنسیتی، افزایش سهم زنان در مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی، حفظ حقوق اقلیت‌ها، و... دستاوردهای بسیار خوبی را پس از انقلاب شاهد هستیم.
انتخابات آزاد بعنوان یکی از مهمترین تجلیات حقوق سیاسی مردم و مردمسالاری بومی ایرانی برای برقراری اصل چرخش قدرت با اتکاء به آرای مردم، در ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. 
در ایران پس از انقلاب نزدیک به 40 انتخابات انجام شده که بطور نسبی هر ساله با برگزاری یک انتخابات روبه روییم. به نحوی که طی سالیان گذشته برای برگزیدن مقامات اصلی قوای مقننه، مجریه و سایر مراکز قدرت در کشور، انتخابات برگزار می‌گردد. که در آنها نمایندگان شوراهای روستا و شهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و رییس جمهور قانونی کشور برگزیده شده اند. بدین نحو همه نمایندگان نهادهای شورایی و پارلمانی و تمام مسئولین رده بالای اجرایی در ایران مستقیماً ( ریاست جمهوری و نمایندگان شوراها) یا بطور غیر مستقیم ( وزراء) توسط مردم انتخاب می‌گردند.
تازه‌ترین تجربه انتخاباتی در ایران، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود که حائزین شرایط رأی دادن با مشارکت 73 درصدی در 19 ماه می سال گذشته، جناب آقای حسن روحانی را بعنوان دوازدهمین رئیس جمهور کشور انتخاب کردند. در برگزاری انتخابات از ایرانیان مقیم بلاروس، نسبت به دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری، حدود 340 درصد افزایش مشارکت را شاهد بوده ایم. 
 سیاست داخلی این دولت همچون گذشته بر اعتدال و توسعه مشارکت سیاسی و کاهش موانع رشد اقتصادی استوار است. سیاست خارجی دولت دوازدهم نیز مبتنی بر تعامل گسترده با همه کشورهای جهان و استحکام روابط با دولت‌ها و ملت‌های دوست است.  
با کمال تاسف از ابتدای انقلاب ایران، برخی کشورهای ناسازگار جهان که سابقه بسیار بدی در دموکراسی، دخالت سیاسی در امور سایر کشورها، حمله اتمی به دیگر ممالک، جنگ افروزی و اشغال را در تاریخ خود ثبت کرده‌اند، با کینه و توطئه و تبلیغات علیه این انقلاب مردمی، مستمراً و مکرراً مشغول مشکل‌آفرینی در سطح بین المللی برای ملت ایران هستند. درحالی که روابط خوب ایران با بسیاری از کشورهای جهان و همکاری در حل و فصل مشکلات جهانی طی سالیان دراز گذشته واقعیتی آشکار و انکار ناپذیر است.   
به عنوان نمونه همکاری نزدیک ج.ا.ایران با سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای I.A.E.A  و حصول توافق هسته‌ای بین ج.ا.ایران و اعضای 1+5 یکی از گویاترین و مهمترین سند تایید کننده سیاست تعامل سازنده ج.ا.ایران با نظام بین‌الملل بوده بلکه الگویی برای دیالوگ مؤثر و جلوگیری از جنگ، خشونت و تنش در سطح جهانی است.
"برجام" محصول تدبیر و گفتگوهای سازنده ج.ا. ایران در سیاست خارجی با اعضای 1+5 و میثاقی بین‌المللی برای تامین امنیت و منافع دسته جمعی است که قطعاً نقض آن تهاجم مستقیم به تفاهم و همگرایی جهانی برشمرده میشود.  
هرگونه نقض احتمالی برجام درحقیقت نقض پایبندی به تعهدات بین‌المللی بوده و بدین طریق عمق رویکرد غیر سازنده و مخرب در عرصه روابط بین‌الملل را نشان میدهند. روشن است که وظیفه همه کشورها حفاظت از این میثاق بین المللی و اجماع برای جلوگیری از تخریب نظام بین‌الملل و مقابله با خود‌محوری در سیاست جهانی است.
مسائل و مشکلات جمعی، مشارکت جمعی را طلب میکند و در دنیای به هم پیوسته کنونی که منافع همه ملت ها و کشورها به هم گره خورده، تحقق منافع یک کشور بدون در نظر گرفتن منافع سایر کشورها ممکن نیست. 
جهان، اکنون از مشکلات جمعی بسیاری رنج میبرد، جنگ علیه کشورها و ملت‌های مظلوم، نادیده گرفتن حقوق سایر ملت‌ها همچون ملت مظلوم فلسطین، تروریسم دولتی رژیم‌های اشغالگر، تروریسم تکفیری و حمایت برخی از کشورهای مشخص از افراطگرایی بخصوص جریان منحط "داعش"، نمونه‌های غم انگیزی از این مشکلات است.
ایران با همراهی بسیاری از کشورهای دیگر، مبارزه سختی را با تروریسم تکفیری داعش شروع کرده و در این راه از هیچ کمکی به مردم و دولت‌های مشروع و قانونی عراق، سوریه، یمن، لیبی و.... فروگذار نکرده است. مشعل منحوس داعش در سوریه و عراق با تلاش ایران، روسیه و دولت سوریه، رو به خاموشی است، اما حمایت برخی از کشورهای غربی و عربی منطقه از این جریان نامیمون، ادامه حیات آن را به صورت گروه‌های افراطی در سایر مناطق همچنان موجب شده است. 
تلاش جمعی کشورهای مسئولیت‌پذیر و سازمان ملل‌متحد و همراهی با ایران در راهی که برای مقابله با افراطگرایی برداشته است، وظیفه ای روشن و ضروری برای صلح و امنیت جهانی است.
مصطفی اویسی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس 
مقاله منتشره در خبرگزاری تلگراف بلاروس-23/11/96


١٩:٢٦ - پنج شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٥٠٠٦٧٦    /    تعداد نمایش : ١٣٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران